Oto jak wielka jest siła słowa: tam gdzie go zabraknie, znika świat (Olga Tokarczuk)

Odwiedź także 

 

NAsz e-mail

  • p.dalej@o2.pl

 

Czytamy i polecamy

Ryszard Kapuściński "Rwący nurt historii"

WERONIKA_1H 2017-06-11
Książka to jeden wielki artykuł, który opisuje to, czego ludzie nie widzą na pierwszy rzut oka. Kapuściński uświadamia, że świat ulega bardzo szybkiej i nie koniecznie dobrej przemianie. "Cywilizacja mediów usiłuje narzucić masowe standardy- dżinsy, coca-colę i tym podobne-
czemu przeciwstawiają się kultury, które pozostają przy swoich wartościach narodowo
-religojnych"
Reporter przedstawia nam prawdę (nie taką jaką możemy znaleźć w telewizji, czyli manipulowaną przez rząd) na temat różnych regionów i ich historii. Nie boi sie wyrażać swojego zdania. Zadaje pytania, na które nie łatwo jest odpowiedzieć np. "Czy można zrozumieć islamski fanatyzm?".
Dzieło Kapuścińskiego jest jednym z tych dzieł, do których trzeba dorosnąć, a przede wszystkim nie należy oceniać go po pierwszych paru rozdziałach, które faktycznie nie do końca zachęcają do poświęcenia lekturze trochę więcej czasu. Jednakże wytrwali, mogą liczyć na interesujące opisy regionów i ich kultur, które potrafią zaciekawić do tego stopnia, że przeczytanie "Rwącego nurtu historii" przyjdzie jak z płatka :)

Mistyfikacja

EmWu3L 2017-06-11
Jeżeli nie czytaliście jeszcze Cobena- chwyćcie po jego powieści. Nawet nie wyobrażacie sobie,jak bardzo wciągają. Mistyfikacje przeczytałam w JEDEN DZIEŃ.
Żadna inna fabuła, którą miałam okazję czytać, nie zainteresowała mnie w takim stopniu. Laura jest właścicielką domu mody, a David słynnym koszykarzem NBA. Są świeżo upieczonym małżeństwem, ale niestety podczas ich podróży dzieje się tragedia, która w późniejszym czasie okazuje się spiskiem.
Nie będę wdrążać was w szczegóły.
Przeczytajcie- warto.

Roma ,,Dziewczynka w czerwonym plaszczyku''

Bukowska 1R 2017-06-10
,,W getcie jest zawsze zimno, lodowato zimno,
i to zarówno w domu, jak i na dworze. W mieszkaniu jest tylko jeden piec kuchenny dla wszystkich, a węgla ciągle brakuje. Na ulicach leży śnieg. W getcie nie ma lata, w ogóle nie ma tu pór roku i słońce też tu nie świeci. Wszystko jest zawsze ciemne i szare’’
Roma Ligocka a właściwie Roma Liebling autorka książki Dziewczynka w czerwonym płaszczyku opisuje swoje życie. O normalnym dzieciństwie mała żydówka mogła jedynie pomarzyć. Wszystko dookoła jest niestabilne, niebezpieczne i zakazane. Żyjąc w czasie wojny trzeba mieć doskonale wyostrzone instynkty. Jak zostać nie znalezionym i zabitym? Jak zwierzęta, trzeba nieustannie uciekać by przeżyć. Jak przetrwać w świecie, który uparł się, że należy zgładzić wszystkich Żydów? Wtedy nie było można być pochodzenia żydowskiego, od razu zabijano. Ojciec dziewczynki zdobył im nowe nazwisko. Dla dziecka ufarbowano włosy na blond. Dziewczynka nie rozumie, tego po co to wszystko, odczuwa jedynie lęk. Czuje zawsze paraliżujące niebezpieczeństwo. Często każą wychodzić z domów i robią ‘’czystki’’ Każdy kto rozmawia, nie stoi na baczność, zbyt głośno oddycha zostaje zabijany. Ojciec dziewczynki trafia do obozu w Płaszowie. Matka wraz z córką uciekają z gestapo w poszukiwaniu kryjówki. Były w wielu miejscach, jednak po paru dniach musiały szukać następnych miejsc, ponieważ ukrywanie żydów przez Polaków groziło karą śmierci. W końcu dziewczynka poznaje nowy świat, dzięki rodzinie Kierników. Pierwszy raz przeżywa święta Bożego Narodzenia wraz z mamą po katolicku. Odkrywa zamiłowanie do teatru, malarstwa. Uczęszcza do szkoły, gdzie poznaje dużo nowych ludzi. Mimo, że nie mieli za wiele, potrafili zapewnić rozrywkę sobie jak i innym ludziom. Mała dziewczynka staje się silną i niezależną kobieta, która podbija wiele serc. Mała niewidzialna dziewczynka daje z siebie wszystko, by spełnić się w swojej karierze jak i w roli człowieka.
Jest wiele książek na temat II Wojny Światowej, aczkolwiek ta jest wyjątkowa. Opisane są autentyczne przeżycia. Bardzo dobrze jest pokazane, że z przeszłością się nie wygra, nie da się zapomnieć, zawsze będzie częścią nas. Możemy jedynie nauczyć się żyć wraz z nią.

,,Lista marzeń'' Lori Nelson Spielman

Ania 2E 2017-06-07
Jest to opowieść o Brett, kobiecie, która myślała, że ma szczęśliee życie do czasu kiedy nie zaczęła realizować zadań wytyczonych przez jej mamę w testamencie. Brett była bardzo związana ze swoją mamą i jej śmierc była dla niej szokiem i wielką tragedią. Kobieta wiedziała, że jej córka będzie cierpieć, dlatego starannie dopracowała swój testament, by sprowadzić swoje dziecko na drogę, na której była zanim zaczęło się prawdziwe życie, chciała by znów była szczerze szczęśliwa. Gorąco polecam tę książkę osobom, które lubią czytać książki o miłości i życiowym szczęściu.

Anne Frank "Dziennik"

Sebastian 1H 2017-06-06
Trzynastoletnia żydowska dziewczynka, ukrywająca się z rodzicami i znajomymi w czasie drugiej wojny światowej w centrum Amsterdamu, prowadziła dziennik. Autorka spisywała w nim swoje najgłębsze uczucia, myśli, pragnienia. Pisała o swych obawach, lękach, zakochaniu. Starała się cieszyć tym co ma, bo wiedziała ze przez wojnę cierpi dużo ludzi. Polecam ją serdecznie :)

Irit Amiel "Osmaleni"

Mateusz 1H 2017-06-06
Książka autorki Irit Amiel pod tytułem "Osmaleni" jest to zbiór opowieści o żydach, którzy uciekli z rąk nazistów mówiąca o tym, jak mieli być zamordowani, co robili, gdy uciekli przed śmiercią, gdzie się schronili i jak żyli w latach powojennych. Może i krótki opis, ale książka jest warta kilku chwil, jeżeli lubisz książki pisane na faktach.

,,Władca Pierścieni,, J.R.R.Tolkien

Dominik 3L 2017-05-31
Historia opowiadająca o wędrówce niziołka który chce zniszczyć pierścień Saurona władcy ciemności w celu uratowania mitycznego świata przed zagładą .Niziołkowi pomagają jego współtowarzysze którzy mają spory wpływ na wojnę między złem a dobrem Opowieść dzieli się na trzy książki tworząc trylogię. Wiele osób zna na pewno film który jest tak naprawdę skróconą wersją Tolkienowskiej trylogii.W książce znajdziemy o wiele więcej niż w filmie. Polecam gorąco :)

Elena Ferrante ,,Historia nowego nazwiska"

Iza Górska 2e 2017-05-29
Książka opowiada o dwóch przyjaciółkach: Lili i Helenie, które mają po 16 lat. Lila dopiero wyszła za mąż, alke przyjęcie nazwiska męża wiąże się dla niej z utratą własnej tożsamości. Natomiast Elena jest wzorową uczennicą, ale na ślubie przyjaciółki odkrywa' że nie czuje się dobrze w swojej szkole, dzielnicy i mieście. Historia opowiada o ich burzliwej przyjaźni i młodości, której akcja toczy się w Neapolu we Włoszech.

,,Rozmowy z katem"- Kazimierz Moczarski

Marta_1R 2017-05-04
Przez 9 miesięcy w jednej celi więziennej przebywali: Kazimierz Moczarski, bohater Armii Krajowej, i generał SS Jürgen Stroop, kat warszawskiego getta. Polski żołnierz szedł nieugięcie za historią życia ludobójcy hitlerowskiego. Moim zdaniem przed przeczytaniem tej książki warto byłoby zapoznać się z życiorysem K. Moczarskiego, by lepiej zrozumieć i wczuć się z niesamowitą, pełną grozy, rewelacyjną literaturą faktu. Uważam, że każdy powinien sięgnąć po tą książkę, ponieważ historia, która jest w niej zawarta naprawdę wciąga i otwiera oczy na historię nas- Polaków, zachowania getto. Każdemu zarówno Polakom jak i Żydom oraz Niemcom polecam tą książkę.

Re:,,Rozmowy z katem"- Kazimierz Moczarski

Iza 2e 2017-05-29
Bardzo zachęciła mnie Twoja recenzja do sięgnięcia po tę książkę. :)
Wpisy: 31 - 40 z 343
<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>
W polu "Nazwisko" możecie wpisać swój nick. W "temat" wpiszczie nazwę książkia w kometarzach dlaczego warto ją przeczytać.